BLOG

 

Cilt Bakımı Nedir?

27 Ara 2015, Posted by Kent Park Salon TAB in Cilt Bakımı

Cilt bakımı nedir yaptırmak için genç olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Çünkü cilt bakımı cildin sağlıklı ve genç kalması için yapılan bir bakımdır. Eğer genç yaşta bakım yapmazsanız, cildiniz daha erken yaşlanır ve kırışır. Bunu önlemek içindir cilt bakımları. Bu yüzden ergenliğe girişle birlikte cilt bakımına başlanılması lazımdır. Neden ergenliğe girince derseniz, ergenlik döneminde bireylerin vücutlarından bazı değişiklikler olur. Bunlar hormonal değişikliklerdir ve buna bağlı yağ bezleri de daha fazla yağ salgılar. İlk cilt problemleri ergenlik döneminde ortaya çıkar çünkü fazla yağlar sivilcelere neden olur. Ergenlik dönemindeki bireyler ilk olarak beslenmelerine dikkat etmelidir, bunun dışında günlük cilt bakımı ile bakım yapmaya başlamalılardır. Aylık ve yıllık bakım daha sonraki zamanlar profesyonel uygulama yapan güzellik merkezlerinde yaptırılmalıdır. cilt bakımına erken yaşta başlamanız, daha sağlıklı daha güzel ve daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

 

Cilt bakımı yaptırmak için nedenler

Ergenlik dönemine girişle birlikte kişinin vücudunda bir takım değişmeler yaşanır. Hormonal değişikliklere bağlı olarak vücut daha fazla yağ salgılamaya başlar, fazla yağlar da cilt problemlerine neden olur. Bu yüzden cilt bakımına ergenlik dönemine girişle birlikte başlanılmalıdır. Cilt bakımı, insanların hem daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmasını hem de daha sağlıklı olmalarını sağlar. Sadece güzelleşmek için yapılan bir bakım değildir cilt bakımı. Tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlar böylelikle cilt hava alır durumda olur. Gün içinde birçok nedenden dolayı gözeneklerimiz tıkanır. Bu da cildimiz solgun ve sağlıksız görünmesine neden olur. Hem daha güzel görünmek için hem de daha sağlıklı olmak için cilt bakımı şarttır. Günlük bakım ile gözeneklerimizin açılmasını sağları böylece cildimiz hava alır duruma gelir. Fakat sadece günlük bakım yeterli değildir. Güzellik merkezlerinde uygulatacağımız cilt bakımı sayesinde, kan dolaşımımız dengelenir, lenf sistemimiz düzenli olarak çalışır. Lenf bezleri tıkalı olduğu zaman, yüzümüz şişkin ve soluk durur. Daha düzenli çalışmaları, bizi enfeksiyonlardan ve mikroplardan korur. Ayrıca cilt bakımı sayesinde cildimizin su ve yağ dengeleri ayarlanır. Profesyonel cilt bakımının yanı sıra günlük bakıma devam ederek, sağlığımıza destek olmalıyız.

Cilt tipleri nelerdir?

Cilt bakımı kadın erkek herkesin ihtiyacı olan bir bakımdır. Bakım olması, sadece güzelleşme için yapılan bir uygulama olduğunu kanıtlamaz. Cildin daha sağlıklı olabilmesi adına cilt bakım şarttır.

Günde iki defa tonik ile yüzünüzü temizlemeniz günlük cilt bakımınızı yaptığınız anlamına gelir. Güzellik merkezlerinde yaptıracağınız cilt bakım sayesinde, cildinizin su ve yağ dengeleri sağlanır, gözenekleriniz açılır ve kan dolaşımınız düzene girer. Yalnız bilinmesi gereken bir nokta vardır o da, her cilde aynı bakımın yapılamayacağıdır.

 

Başlıca cilt tipleri, kuru, yağlı, normal ve karma ciltlerdir. Kuru ciltler, adı üzerinde kuru bir yapıdadır. Kuru ciltler nemlendiricili temizleyiciler kullanmalılardır. Sabun kullanmamalılardır çünkü sabun cildi kurutur. Yağlı ciltler ise öncelikle beslenmelerine dikkat etmelilerdir. Yağlanmanın büyük bir çoğunluğu dengesiz beslenmeden kaynaklanır. Yağlı ciltler için cilt bakımı, günlük ve aylık olmalıdır. Cilt bakım merkezlerinde uygulatacağınız bakıma, evde uygulayacağınız günlük bakımla eşlik etmelisiniz. Karma ciltler de aynı şekilde yağlı ciltlerin yaptığı bakımı  takip etmelidir. Kuru ciltler, kolay kola cilt problemleri yaşamadıkları için aylık basit bir bakım yeterli olacaktır.