BLOG

 

3 Dalga Boyu Lazer Epilasyon

03 Mar 2018, Posted by Kent Park Salon TAB in Lazer Epilasyon

3 Dalga Boyu Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyonda Altın Çağ

YEP YENİ BİR TEKNOLOJİ İLE LAZER EPİLASYON!

Lazer epilasyonda  en sık kullanılan 755 nanometre  dalga boyu ile Alexandrite lazer kılın rengine en hassas enerji içeren bir teknolojidir, 810 nanometre dalga boyu  olan diode lazer biraz daha hassas daha ince kılları görme özelliğine sahiptir ve son olarak da Nd Yag lazer 1024 nm dalga boyu ile enerjiyi derinin daha derin tabakasına ileterek oldukça sınırlı hassasiyet göstermektedir.

Aleksandrit dalga uzunluğu, en geniş kıl türlerine etkin  melanin emilimi sayesinde koyu kıllara en duyarlıdır bu nedenle daha fazla enerji emilimi sağlamaktadır. Aynı pigment deride de bulunduğu için koyu tenlilerde kullanımı

çok güvenli olmayacaktır.  Daha yüzeysel nüfus etme özelliği ile, 755nm dalga uzunluğu kıl kökünün şişkinliğini hedef almakta olup kaş ve üst dudak gibi alanlarda bulunan yüzeysel olarak gömülü tüyler için özellikle etkilidir ancak yüzün diğer kısımlarında etkin olmadığına dair yayınlar da mevcuttur hatta yüzdeki ince tüyleri aktive edip kalınlaştırdığı belirtilmiştir.

Diod Lazer epilasyon yöntemindeki klasik dalga uzunluğu olan 810nm dalga uzunluğu yüksek ortalamaya sahip bir güç ile kıl köklerinin daha derin bölümlerine nüfuz ederek her açıdan daha iyi bir epilasyon etkisi sağlar, 810nm, daha koyu ten türleri için işlemleri daha güvenli hale getiren ortalama bir melanin emiş düzeyine sahiptir. Orta doku derinliğine nüfuz edebilme kapasitesi kolların, bacakların yanakların ve sakalın tedavisi için idealken, derin nüfuz etme kapasitesi tüy kökünün Şişkin ve Yumru bölümlerini hedef almaktadır.

YAG 1064 dalga uzunluğu, daha koyu cilt tipleri için ürünü odaklanılmış bir çözüm haline getiren daha düşük melanin emilimi ile karakterize edilmektedir. Bulb ve Papilla’yı hedef alarak, saç derisi, koltuk altı ve kasık bölgelerinde derinlemesine gömülü tüyleri almanın yanı sıra, 1064nm, aynı zamanda, saç köküne en derin şekilde nüfuz etme olanağı da sağlamaktadır. Daha fazla su emişi daha yüksek sıcaklık oluşmasına neden olmakta olup, 1064nm dalga uzunluğunun dâhil edilmesi, en etkili lazer epilasyon işlemine yönelik genel lazer tedavisinin termal profilini arttırmaktadır.Derin etkinlik nedeni ile acılı bir epilasyon türüdür.

Pek çok klinikte bu cihaz tiplerinin çeşitleri bulunmaktadır. Hepsinin öncelikli iyi sonuç verdiği durumlar vardır .

Buz lazer platinum gibi yeni nesil karma  cihazlar  bu üç dalga boyunu kullanarak   aynı anda atış elde edilebilmektedir. Üç farklı dalga uzunluğunun bir araya gelmesi, daha farklı anatomik derinliklere eş zamanlı olarak ulaşarak uygulayıcılara daha iyi etkililik ve en yüksek kapsamı elde etmeleri konusunda olanak sağlamaktadır.

Kıl köklerini, ciltte travmaya neden olabilecek tek bir yüksek enerji darbesine maruz bırakmak yerine, deriyi kademeli olarak kıl köklerinde etkin bir şekilde hasara yol açan ve yeniden büyümelerini önleyen aynı zamanda da çevredeki dokulara zarar vermeyen belli bir sıcaklığa getirerek çalışmaktadır. Yüksek ortalama güç ve iyileştirici ısı oluşumu sağlayarak, kısa akım darbelerinin fazlaca tekrar edilme oranı iç deri tabakasının içlerine taşınmaktadır.Böylece cilt yüzeyini soğutup, yüzeysel yanıkları önlemekte ve neredeyse acısız ancak son derece etkili bir epilasyon sonucu elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

HIZLI SONUÇ, ACISIZ, GÜVENLİ ETKİLİ VE EKONOMİ

Dünya da etkinliği kabul edilmiş Alexandrite 755 nm Diode 810 nm. Ndyag 1064 nm, bu 3 tek dalga boyu sistem, diode lazer platformunda birleştirilerek, üstelik aşırı ısınan, çok fazla teknik sorun çıkartan, sorun çıkardığında çok ağır onarım maliyeti doğuran bar sistemi kullanılmadan, yeni nesil microchip teknoloji ile tüm dünyada devrim niteliğinde sektörün hizmetini sunulmuştur.

Lazer Bar Sistemine Göre

1) 4 Kat daha yüksek güç

2) 4 Kat daha uzun ömür

3) 4′ te 1 daha ısınma

Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu konuda Nd-Yag Lazer en uygunlarındandır. Tam koruma sağlayan, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılarak özellikle Nd-Yag türü lazerlerle lazer`e yaz aylarında da devam edilebilir.

Komple bir vücut 30-40 dk. dır. Bir koltuk altı 2-3 dk. Komple yüz genelde 5-7 dk arasıdır. Uygulamayı yapacak kişiye de bağlıdır.

Gözleri direkt ışıktan özel gözlüklerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir. Yanlızca göz çukuru içine ve kulak deliği içine yapılmamaktadır.

Lazer epilasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef olarak seçilmiştir. Melanin’in yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olup melanin oranı düşük olan açık renkli kıllarda başarı oranı daha düşüktür. Başarıyı etkileyen bir diğer olay da kişinin ten rengidir ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeyel tabakasında yer alan melanin fazla olduğu için yan etki riski yüksek olup Lazer Epilasyon amacı ile verilen enerjide dağılacağından başarı oranı düşer. Özetle epilasyondaki başarı kılların koyu ve kalın, ten renginin açık olması ile doğru orantılıdır.

Lazer Epilasyonda Kıl kalınlığı tedavi etkinliği açısından son derece önemlidir.Kalın kıl ışığı atım süresi içerisinde daha hızlı bir biçimde emer. Genelde, kıl ne kadar koyu renkli olursa tedavi de o kadar etkili olur. Bununla birlikte, açık renkli kıl tedaviye genellikle iyi cevap vermesine rağmen, erken bir düzelme beklemek fazla iyimserlik olacaktır En kolay tedavi edilebilen kombinasyon siyah kıl ve beyaz deri kombinasyonudur.

Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenmekte (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.

Tüm vücudun kılardan kurtulabilmesi için vücut kılları anajen, katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon) sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler ilk başta, daha sonra diğer uyuyan kılları komple zaman içinde yok eder. Seans süresi kişinin hormonsal ve fiziksel ve kıl yapısına bağlıdır.

İstenmeyen tüylerin lazer ile yok edilmesi yönteminde temel prensip: Kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder. Absorbe olan ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder.
Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon) yöntemi için lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin 2-5 mm altındadır. Epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda, ışının -dalga boyu- cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir.

Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon)`da seçici fototermoliz denen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilmektedir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilasyon için, cilt rengi; kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır. Diod Lazer gibi gelişmiş lazer epilasyon teknolojilerinde kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre özel ayarlamalar yapılmasını mümkün kılan gelişmiş bilgisayar sistemleri bulunmaktadır. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozlarla uygulanması seansların uzamasına, tam tersine yüksek olması ciltte yanık ve lekelenmelere yol açmaktadır.